Topienie Marzanny przez uczniów naszej szkoły

Topienie Marzanny przez uczniów naszej szkoły

Marzanna to nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą w rytualny sposób palono bądź topiono w czasie wiosennego święta Jarego, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten, zakorzeniony w pogańskich obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Wierzono wówczas, że zabicie postaci przedstawiającej boginię śmierci spowoduje jednocześnie usunięcie efektów przez nią wywołanych (zimy) i nadejście wiosny. Tradycja nakazywała, aby dziecięcy orszak, z Marzanną i zielonymi gałązkami jałowca w dłoniach, obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze podtapiano Marzannę w każdej wodzie, jaka się nadarzyła. Wieczorem kukłę przejmowała młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca wyprowadzano Marzannę ze wsi, podpalano i wrzucano do wody.Jeżeli wpobliżu była rzeka topiono Marzannę w rzece, żeby zima jak najszybciej do morza połynęła.
Dziś ten stary słowiański zwyczaj topienia marzanny kultywowany jest przez dzieci, głównie przedszkolaków i z młodszych klas szkolnych. Jego forma jest mocno zmieniona ze względu na bezpieczeństwo i dbałość o środowisko, ale najważniejsze, że sam zwyczaj przetrwał, bo może to dzięki tym maluchom Pani Zima każdego roku odchodzi, ustępując miejsca Pani Wiośnie. Kto wie?…

Zdjęcia z wydarzenia

Leave a Comment

*Required fields Please validate the required fields

*

*

Calendar

Kwiecień 2021
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930